Jak się steruje paralotnią?

Dzisiaj opowiemy Ci trochę o tym, w jaki sposób należy obsługiwać glajt. Tego, jak dokładnie steruje się paralotnią, dowiesz się oczywiście na naszym kursie, ale rozumiemy Twoją ciekawość. Zapewne chcesz się dowiedzieć, co Cię czeka, prawda? Oczywiście przygoda życia! A poza tym? Już wyjaśniamy, czytaj dalej!

Prawidłowe latanie – układ ciała i paralotni

Latanie tym urządzeniem jest wynikiem zaangażowania ciała lotnika, umiejętności obsługi poszczególnych elementów glajtu oraz panujących warunków atmosferycznych. Jeśli warunki są sprzyjające, to leci się w ustalonym kierunku i dobrej pozycji – ze skrzydłem nad głową. Wówczas nie trzeba wykonywać żadnych działań. Jeśli jednak ruchy powietrza spychają glajt z kursu (a skrzydło nie znajduje się nad głową), trzeba zacząć sterować paralotnią. Aby lecieć w pożądanym kierunku, można wykorzystywać sterówki, czyli elementy umocowane na krawędzi spływu skrzydła. Ich zaciągnięcie powoduje zmianę kąta natarcia jednej z połówek skrzydła – prawej lub lewej – a to sprawia, że glajt skręca w wybranym kierunku.

Balans ciałem

Niezwykle ważnym elementem sterowania paralotnią jest wykorzystanie ciała przez pilota. Za pomocą ciężaru swojego ciała ustala się środek ciężkości układu. Jeśli pilot przechyla ciało w bok, automatycznie przenosi środek ciężkości. To zaś jest równoznaczne ze skręceniem glajtu w wybranym kierunku. Obsługa glajtu poprzez balans ciałem jest też ważna w przypadku sytuacji, w których skrzydło przemieszcza się za lub przed głowę pilota. Wówczas należy odpowiednio balansować ciałem, by skrzydło wróciło do poprawnej pozycji – podnieść ręce, przechylić się itp.

Hamowanie paralotnią

Ważnym elementem sterowania paralotnią jest także hamowanie. Każdy glajt jest wyposażony w ratowniczy system hamujący, czyli spadochron. Używa się go w nagłych wypadkach takich jak awaria glajtu lub całkowita utrata nad nim kontroli. Spadochron otwiera się poprzez specjalny uchwyt, który znajduje się blisko pilota.

To oczywiście tylko kropla w morzu wiedzy o tym, jak sterować paralotnią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, weź udział w kursie!


Szkoła paralotniowa "Albatros" Wojciech Owczarz

Adres do korespondencji:

ul. Cegielniana 41
43-300 Bielsko-Biała
woj. śląskie
napisz do nas maila biuro@paralotnie-albatros.pl

telefon +48 / 793 444 372
NIP: 9372654352

Siedziba szkoły: Silveretta
ul. Górska 32,
34-312 Międzybrodzie Żywieckie
woj. śląskie
telefon +48 / 792 648 066

Biuro na szczycie Góry Żar
Organizacja lotów tandemowych, zapisy, informacje, szkolenia
telefon +48 / 792 648 066

Zakup biletów na loty tandemowe (pasażerskie) pod nr. tel:

telefon +48 / 793 444 372

Rezerwacja terminów, oraz realizacja lotów tandemowych (pasażerskich) pod nr. tel:

telefon +48 / 792 648 066

Informacje na temat kursów, wyjazdów szkoleniowych, oraz egzaminów pod nr. tel:

telefon +48 / 793 444 372

Znajdź nas na facebooku

ikona facebooka

Strony internetowe: www.michaelsoft.pl