Gdzie nie można latać paralotnią?

Wiele osób, które raz spróbują paralotniarstwa, zakochują się w tym sporcie. A potem chcą go uprawiać zawsze i wszędzie. Warto jednak pamiętać, że nie jest to dobry pomysł, bo nie każda przestrzeń się do tego nadaje. I nie mamy na myśli ukształtowania terenu, tylko samą przestrzeń powietrzną. Gdzie nie można latać paralotnią? W jakich miejscach można?

Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Gdzie nie można latać paralotnią? – przestrzeń kontrolowana

Nie można latać paralotnią w tzw. strefie kontrolowanej CTR, TMA, AWY oraz strefie MTMA. Są to strefy wojskowe lub lotnicze. Obejmują przestrzeń powietrzną wokół lotnisk cywilnych i wojskowych oraz stałe drogi lotnicze wykorzystywane przez samoloty wojskowe i pasażerskie.

Nie można latać paralotnią w strefie kontrolowanej z kilku przyczyn. Głównie ze względów bezpieczeństwa oraz względów prawnych. Paralotniarze nie znają m.in. planu lotów i nie są wykrywani przez radary. To sprawia, że w strefie kontrolowanej łatwo więc spowodować wypadek lub stać się ofiarą wypadku.

Ograniczenia w przestrzeni niekontrolowanej Nawet przestrzeń, w której teoretycznie można latać, podlega pewnym ograniczeniom, jeśli chodzi o wykorzystanie paralotni. Przestrzeń niekontrolowana obejmuje kilka różnych stref, w których może być potencjalnie niebezpiecznie dla paralotniarzy.

Co to za strefy? Przykładem może być strefa P, która obejmuje przestrzeń dookoła obiektów przemysłowych. Poruszanie się w tej strefie mogłoby bowiem spowodować uszkodzenia lub zakłócenia w działaniu obiektów bądź stanowić zagrożenie bezpieczeństwa lotnika. Strefa P obejmuje m.in. przestrzeń wokół rafinerii, zakładów przemysłowych (zwłaszcza chemicznych) etc. Nie należy zapuszczać się także nad parki narodowe, czyli w strefę R. Tam można latać paralotnią jedynie powyżej 1000 m.

Strefy tymczasowo wydzielone Przed lotem zawsze należy sprawdzić, czy jakaś strefa nie jest tymczasowo wydzielona z użytku lub czasowo zarezerwowana. Często zdarza się bowiem, że wojsko rezerwuje przestrzeń powietrzną na manewry czy ćwiczenia — szczególnie w święta narodowe, jubileusze czy rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Wówczas mogą się w niej odbywać nie tylko ćwiczenia czy manewry, ale też pokazy.


Szkoła paralotniowa "Albatros" Wojciech Owczarz

Adres do korespondencji:

ul. Cegielniana 41
43-300 Bielsko-Biała
woj. śląskie
napisz do nas maila biuro@paralotnie-albatros.pl

telefon +48 / 793 444 372
NIP: 9372654352

Siedziba szkoły: Silveretta
ul. Górska 32,
34-312 Międzybrodzie Żywieckie
woj. śląskie
telefon +48 / 792 648 066

Biuro na szczycie Góry Żar
Organizacja lotów tandemowych, zapisy, informacje, szkolenia
telefon +48 / 792 648 066

Zakup biletów na loty tandemowe (pasażerskie) pod nr. tel:

telefon +48 / 793 444 372

Rezerwacja terminów, oraz realizacja lotów tandemowych (pasażerskich) pod nr. tel:

telefon +48 / 792 648 066

Informacje na temat kursów, wyjazdów szkoleniowych, oraz egzaminów pod nr. tel:

telefon +48 / 793 444 372

Znajdź nas na facebooku

ikona facebooka

Strony internetowe: www.michaelsoft.pl