Jak wybrać szkołę paralotniową?

Origami można nauczyć się z filmów, które są publikowane na mediach społecznościowych. Języka obcego da się nauczyć z książek. Ale są takie pasje, które wymagają większego przygotowania. Jednym z takich hobby jest nauka latania na paralotni. Ze względów bezpieczeństwa warto wybrać się na profesjonalny kurs do specjalnego ośrodka. W takim miejscu pracują doświadczone osoby, które potrafią zadbać o bezpieczeństwo oraz wysoką jakość pedagogiczną i merytoryczną kursu. Wato więc korzystać z ich pomocy. Tylko jak wybrać szkołę paralotniową? Podpowiemy Ci w tym materiale.

Po pierwsze – lokalizacja

Najważniejsza jest lokalizacja. Zazwyczaj ośrodki szkolenia paralotniarzy są zakładane w pobliżu miejsc, w których można latać, np. w górach – to logiczne, prawda? Jeśli więc jesteś z południowej Polski, rozejrzyj się, czy w najbliższej okolicy jest szkoła paralotniowa, którą możesz wybrać. Ale latanie to nie narciarstwo, do którego potrzebne są stoki. To sport, który uprawia się zarówno na terenach górzystych, jak i nizinnych. Wobec tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twojej okolicy znajduje się ośrodek szkolenia, niezależnie od tego, w której części Polski mieszkasz!

Łatwo znajdziesz lokalny ośrodek np. poprzez Google Maps lub wyszukiwarkę internetową. Możesz też rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu plakatów reklamowych lub banerów ośrodków!

Wybór szkoły paralotniowej – kwestie prawne

Jeśli masz już na oku jakieś wybrane ośrodki szkolące paralotniarzy, sprawdź, czy mają do tego uprawnienia. A dokładniej? Sprawdź, czy szkoła paralotniowa, którą rozważasz, jest zapisana w rejestrze podmiotów szkolących Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jest to potwierdzenie, że dana placówka działa zgodnie z prawem.

Niektóre ośrodki już na stronie startowej umieszczają numer Certyfikatu Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Informacje o instruktorach

Przy wyborze szkoły paralotniowej kieruj się też tym, kto w niej uczy. To od instruktora, w znacznej mierze, zależy bezpieczeństwo kursanta oraz to, ile się nauczysz i czy wyniesiesz z kursu dobre wspomnienia!

Informacji o instruktorach poszukaj na stronie szkoły paralotniowej. Powinny być tam zamieszczone ich nazwiska, uprawnienia oraz kwalifikacje. Ze strony internetowej można się dowiedzieć, który instruktor jest pilotem paralotni, który pilotem motoparalotni, trajki czy tandemu. Ze strony internetowej możesz się też dowiedzieć, czy któryś z instruktorów ma szczególne osiągnięcia, od jak dawna lata i ile lotów ma już na koncie!

Wiele ośrodków na swoich stronach internetowych udziela też informacji o tym, na jakich paralotniach prowadzi kursy – dzięki temu od razu dowiesz się, czy sprzęt jest nowy i czy pochodzi od dobrego producenta.

Wybór szkoły paralotniowej – oferta

Przy wyborze szkoły paralotniowej zwróć też uwagę na to, jakie kursy są w niej oferowane. Większość placówek prowadzi szkolenia dla początkujących pilotów i umożliwia loty w tandemie wraz z instruktorem. Jednak nie wszystkie szkoły paralotniowe mają dokładnie taką samą ofertę. Warto więc sprawdzić dokładny program szkolenia w danym miejscu. Ośrodki nauki latania na paralotni powinny oferować zarówno szkolenie teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne. Powinny także oferować kursy o zróżnicowanym poziomie trudności.

Zwróć uwagę nie tylko na program szkolenia. Może marzą Ci się wyjazdy zagraniczne? A może wolisz latać w Polsce? Masz do dyspozycji tylko jeden weekend czy planujesz dłuższy kurs? Niektóre placówki działają tylko w Polsce, inne oferują też wyjazdy do innych krajów, w których panują odpowiednie warunki do latania. Oferty poszczególnych szkół paralotniowych różnią się czasem trwania kursu oraz dodatkowymi udogodnieniami, np. w postaci noclegu. Warto więc dokładnie przemyśleć, czego oczekujesz i pod tym kątem wybrać miejsce szkolenia!

Skontaktuj się ze szkołą

Jeśli na stornie ośrodka nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytania albo wahasz się, bo nie masz pewności, czy to sport dla Ciebie, po prostu zapytaj!

Skontaktuj się ze szkołą paralotniową i poproś o wyjaśnienie jakiejś nurtującej kwestii. Profesjonaliści z pewnością udzielą Ci fachowych porad i pomogą Ci przeżyć podniebną przygodę!


Szkoła paralotniowa "Albatros" Wojciech Owczarz

Adres do korespondencji:

ul. Cegielniana 41
43-300 Bielsko-Biała
woj. śląskie
napisz do nas maila biuro@paralotnie-albatros.pl

telefon +48 / 793 444 372
NIP: 9372654352

Siedziba szkoły: Silveretta
ul. Górska 32,
34-312 Międzybrodzie Żywieckie
woj. śląskie
telefon +48 / 792 648 066

Biuro na szczycie Góry Żar
Organizacja lotów tandemowych, zapisy, informacje, szkolenia
telefon +48 / 792 648 066

Zakup biletów na loty tandemowe (pasażerskie) pod nr. tel:

telefon +48 / 793 444 372

Rezerwacja terminów, oraz realizacja lotów tandemowych (pasażerskich) pod nr. tel:

telefon +48 / 792 648 066

Informacje na temat kursów, wyjazdów szkoleniowych, oraz egzaminów pod nr. tel:

telefon +48 / 793 444 372

Znajdź nas na facebooku

ikona facebooka

Strony internetowe: www.michaelsoft.pl